BAFTA 2020 Full List of List of Nominees and Winners
Online Harbour YouTube

BAFTA 2020 List of Nominees and Winners

Published: 03 February 2020

Share this page

This page contains affiliate links. If you click through and purchase an item, Online Harbour may receive a small commission at no cost to you. Products, Sales and Deals are subject to price fluctuations over time and may be terminated and sold out.

The 73rd British Academy Film Awards was held on 2 February 2020 at the Royal Albert Hall in London, honouring the best national and foreign films of 2019. The awards were presented by the British Academy of Film and Television Arts.

BEST FILM

Winner: 1917 – Pippa Harris, Callum McDougall, Sam Mendes, and Jayne-Ann Tenggren
The Irishman – Robert De Niro, Jane Rosenthal, Martin Scorsese, and Emma Tillinger Koskoff
Joker – Bradley Cooper, Todd Phillips, and Emma Tillinger Koskoff
Once Upon a Time in Hollywood – David Heyman, Shannon McIntosh, and Quentin Tarantino
Parasite – Bong Joon-ho and Kwak Sin-ae

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes – 1917
Bong Joon-ho – Parasite
Todd Phillips – Joker
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

SUBSCRIBE TO OUR FREE NEWSLETTER TO KEEP IN TOUCH

Receive our latest articles and news directly in your inbox so you don’t miss anything from us.

    BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE

    Winner: Renée Zellweger – Judy as Judy Garland
    Jessie Buckley – Wild Rose as Rose-Lynn Harlan
    Scarlett Johansson – Marriage Story as Nicole Barber
    Saoirse Ronan – Little Women as Josephine “Jo” March
    Charlize Theron – Bombshell as Megyn Kelly

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

    Winner: Joaquin Phoenix – Joker as Arthur Fleck / Joker
    Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood as Rick Dalton
    Adam Driver – Marriage Story as Charlie Barber
    Taron Egerton – Rocketman as Elton John
    Jonathan Pryce – The Two Popes as Cardinal Jorge Mario Bergoglio

    BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

    Winner: Laura Dern – Marriage Story as Nora Fanshaw
    Scarlett Johansson – Jojo Rabbit as Rosie Betzler
    Florence Pugh – Little Women as Amy March
    Margot Robbie – Bombshell as Kayla Pospisil
    Margot Robbie – Once Upon a Time in Hollywood as Sharon Tate

    BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

    Winner: Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood as Cliff Booth
    Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood as Fred Rogers
    Anthony Hopkins – The Two Popes as Pope Benedict XVI
    Al Pacino – The Irishman as Jimmy Hoffa
    Joe Pesci – The Irishman as Russell Bufalino

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BEST ADAPTED SCREENPLAY

    Winner: Taika Waititi – Jojo Rabbit
    Greta Gerwig – Little Women
    Anthony McCarten – The Two Popes
    Todd Phillips and Scott Silver – Joker
    Steven Zaillian – The Irishman

    BEST ORIGINAL SCREENPLAY

    Winner: Bong Joon-ho and Han Jin-won – Parasite
    Noah Baumbach – Marriage Story
    Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, and Katie Silberman – Booksmart
    Rian Johnson – Knives Out
    Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

    OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

    Winner: Mark Jenkin (Writer/Director), Kate Byers, and Linn Waite (Producers) – Bait
    Waad Al-Kateab (Director/Producer) and Edward Watts (Director) – For Sama
    Alex Holmes (Director) – Maiden
    Harry Wootliff (Writer/Director) – Only You
    Álvaro Delgado-Aparicio (Writer/Director) – Retablo

    OUTSTANDING BRITISH FILM

    Winner: 1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren, Callum McDougall, and Krysty Wilson-Cairns
    Bait – Mark Jenkin, Kate Byers, and Linn Waite
    For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
    Rocketman – Dexter Fletcher, Adam Bohling, David Furnish, David Reid, Matthew Vaughn, and Lee Hall
    Sorry We Missed You – Ken Loach, Rebecca O’Brien, and Paul Laverty
    The Two Popes – Fernando Meirelles, Jonathan Eirich, Dan Lin, Tracey Seaward, and Anthony McCarten

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BEST CINEMATOGRAPHY

    Winner: 1917 – Roger Deakins
    The Irishman – Rodrigo Prieto
    Joker – Lawrence Sher
    Le Mans ’66 – Phedon Papamichael
    The Lighthouse – Jarin Blaschke

    BEST EDITING

    Winner: Le Mans ’66 – Michael McCusker and Andrew Buckland
    The Irishman – Thelma Schoonmaker
    Jojo Rabbit – Tom Eagles
    Joker – Jeff Groth
    Once Upon a Time in Hollywood – Fred Raskin

    BEST COSTUME DESIGN

    Winner: Little Women – Jacqueline Durran
    The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
    Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
    Judy – Jany Temime
    Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

    BEST PRODUCTION DESIGN

    Winner: 1917 – Dennis Gassner and Lee Sandales
    The Irishman – Bob Shaw and Regina Graves
    Jojo Rabbit – Ra Vincent and Nora Sopková
    Joker – Mark Friedberg and Kris Moran
    Once Upon a Time in Hollywood – Barbara Ling and Nancy Haigh

    BEST MAKEUP AND HAIR

    Winner: Bombshell – Vivian Baker, Kazu Hiro, and Anne Morgan
    1917 – Naomi Donne
    Joker – Kay Georgiou and Nicki Ledermann
    Judy – Jeremy Woodhead
    Rocketman – Lizzie Yianni Georgiou

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BEST ORIGINAL SCORE

    Winner: Joker – Hildur Guðnadóttir
    1917 – Thomas Newman
    Jojo Rabbit – Michael Giacchino
    Little Women – Alexandre Desplat
    Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

    BEST SPECIAL VISUAL EFFECTS

    Winner: 1917 – Greg Butler, Guillaume Rocheron, and Dominic Tuohy
    Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw and Dan Sudick
    The Irishman – Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, and Pablo Helman
    The Lion King – Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, and Adam Valdez
    Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, and Dominic Tuohy

    BEST SOUND

    Winner: 1917 – Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, and Stuart Wilson
    Joker – Tod A. Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, and Dean A. Zupancic
    Le Mans ’66 – David Giammarco, Paul Massey, Steve A. Morrow, and Donald Sylvester
    Rocketman – Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, and Danny Sheehan
    Star Wars: The Rise of Skywalker – David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, and Matthew Wood

    BEST FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

    Winner: Parasite – Bong Joon-ho
    The Farewell – Lulu Wang and Daniele Melia
    For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
    Pain and Glory – Pedro Almodóvar and Agustín Almodóvar
    Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma and Bénédicte Couvreur

    BEST DOCUMENTARY

    Winner: For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
    American Factory – Steven Bognar and Julia Reichert
    Apollo 11 – Todd Douglas Miller
    Diego Maradona – Asif Kapadia
    The Great Hack – Karim Amer and Jehane Noujaim

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BEST ANIMATED FILM

    Winner: Klaus – Sergio Pablos and Jinko Gotoh
    Frozen II – Chris Buck, Jennifer Lee, and Peter Del Vecho
    A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon – Will Becher, Richard Phelan, and Paul Kewley
    Toy Story 4 – Josh Cooley and Mark Nielsen

    BEST BRITISH SHORT ANIMATION

    Winner: Grandad Was a Romantic. – Maryam Mohajer
    In Her Boots – Kathrin Steinbacher
    The Magic Boat – Naaman Azhari and Lilia Laurel

    BEST BRITISH SHORT FILM

    Winner: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
    Azaar – Myriam Raja and Nathanael Baring
    Goldfish – Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, and Laura Dockrill
    Kamali – Sasha Rainbow and Rosalind Croad
    The Trap – Lena Headey and Anthony Fitzgerald

    BEST CASTING

    Winner: Joker – Shayna Markowitz
    Marriage Story – Douglas Aibel and Francine Maisler
    Once Upon a Time in Hollywood – Victoria Thomas
    The Personal History of David Copperfield – Sarah Crowe
    The Two Popes – Nina Gold

    ADVERTISEMENT

    Looking for Flights, Hotels, Apartments, Airport Taxis, Car Rentals? Search, find and book the best deals around the world.

    Booking.com
    Booking.com

    BAFTA FELLOWSHIP

    Kathleen Kennedy

    OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA

    Andy Serkis

    EE RISING STAR AWARD (VOTED FOR BY THE PUBLIC)

    Winner: Micheal Ward
    Awkwafina
    Kaitlyn Dever
    Kelvin Harrison Jr.
    Jack Lowden

    SUBSCRIBE TO OUR FREE NEWSLETTER TO KEEP IN TOUCH

    Receive our latest articles and news directly in your inbox so you don’t miss anything from us.

      You might also like

      Go to Top